Hafızlık eğitimi yapan öğrencilere motivasyon seminerindeyim. Karşımda pırıl pırıl, nur yüzlü çocuklar. Göz göze, yüz yüze elli beş dakika süren bir sunum yaptım. Sorular kısmında epey zorladılar beni. Bir ara tilavet hatalarına çözüm olarak ne önerirsiniz? sorusu geldi. Konu talim, tecvit gibi teknik olduğu için cevabı tek cümle ile verilecek cinsten değildi. Ben de kendilerine “Tilavet Hataları ve Çözüm Yolları” adlı kitabımı önerip ve bununla ilgili ayrı bir konferans verme konusunda sözleşip diğer konulara geçtik.

Sahneden inince öğrenciler bir anda etrafımı sarıp çaya davet ettiler. Kıramadım hemen yandaki çay ocağında çaylarla birlikte sohbeti iyice demledik. Konu döndü dolaştı tilavet hatalarından davranış hatalarımıza geldi. Bu sefer soruları ben sorayım, cevabı siz verin dedim.

–          Hayatı yaşarken hata eder misiniz?

Genelde öğrencilerin verdiği cevaplar kısa ve net oldu.

–          Evet hocam, elbette ederiz.

Sıra ikinci ve can alıcı soruya geldi.

–          Peki, hatanızın size söylenmesinden memnun ya da rahatsız olur musunuz?

İşte burada cevaplar çeşitlendi.

–          Hatamın söylenmesini pek sevmem hocam, duymak istemem hatta rahatsız olurum.

–          Rahatsız olmam.

–          Hatamın uygun bir üslupla söylenmesinden rahatsız olmam.

–          İyi niyetli ise rahatsız olmam. Kötü niyetliyse bende onun hatasını ona söyler onu rahatsız ederim.

–          Hatamı söyleyene bakarım. Benden iyiyse rahatsız olmam. Benden kötü ise olurum, sana ne be der kızarım bile.

–          O anki havama göre değişir.

Yaşları 15-17 arası olan öğrencilerle sohbetimiz bir saatten fazla sürdü. Gençlerin görüşleri aşağı yukarı böyleydi. Hata edildiği herkesin kabulü, düzeltme hususunda ise bazı şartların olduğu görüldü.

Hatasızlık insan için imkânsız olduğuna göre demek ki hata yapılabilir. Önemli olan o yapılan hatayı terk etmek, düzeltebilmektir, aynı hatayı tekrar etmemektir.

Tabi bir de şu önemli soruların cevaplarının doğru bir şekilde verilmesi lazım.

–          Hatalarımızı kim görecek, nasıl görecek, nasıl söyleyecek. Ve sonuçta biz bu durumu nasıl karşılayacağız.

Etrafımızda hatalarımızı söyleyebilecek vasıfta dostların olması aslında çok büyük bir nimettir. Yeter ki dostane söyleyebilsin, yıkıcı değil onarıcı bir dil ile söyleyebilsin. Benim gençlerden aldığım mesaj bu yöndeydi. Aşağıdaki cümle yukarıda verilen en güzel cevaplardan biri olduğu için altını çizerek kalın harflerle bir kez daha alıntılıyorum.

“Hatamın uygun bir üslupla söylenmesinden rahatsız olmam.”

*   *   *

Hata etmek hata değildir aslında. Hata; hatayı tekrar etmek, hatada ısrar etmektir. Daha da kötüsü ise hatayı savunmak, hataya teşvik etmektir.

Gelişim için eskilerin tabiriyle seyr-ü sülük (doğru yolda ilerlemek, o yolda yol almak), tekamül için bize hatalarımızı gösterecek kişilere ihtiyacımız var. Hele de idareci yönetici pozisyonunda isek; hatamızı görmeyecek kişilerden daha çok görenlere ihtiyacımız var.

Ne demiş büyükler: Sanatçıları alkış, idarecileri eleştirel bakış yüceltir. Ve tabii ki o hatalar söylenince de onu karşılayacak olgunluğa, onu düzeltecek iradeye de sahip olmak gerekiyor.

Tarihin gördüğü en büyük imparatorlardan Büyük İskender yıllardır yanında olup kendisini bir kez dahi eleştirmeyen vezirin işine son verir. Vezir sorar:

            –   Efendim acaba bilmeden bir kusurumuz mu oldu ?

İskender cevap verir.

–  Bunca yıldır tek bir hatamı söylemedin. Ben beşer olduğuma göre mutlaka hata etmişimdir. Eğer hatamı göremedinse cahilsin demektir, yok eğer gördün de örtbas ettiysen hainsin. 

H.İbrahim ÇORAKLI

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.