Değişim, gelişimin olmazsa olmaz en önemli ayağıdır. Değişim olmadan gelişim olmaz. 

Peki, değişmeden geliştiğini iddia edenler yok mudur ? Vardır elbette. Lakin onlar gelişmemişliğini geliştirmiş kişilerdir. En  uzak durulası tipler bunlardır.  

Kabalıklarını kabadayılık, kalınlıklarını, zorbalıklarını güç ve kuvvet olarak tanımlamalarına bakmayın. Hele hele o üstten bakar hallerine sakın aldırmayın. Ben güçlüyüm diyenden daha acizi yoktur. Bu tipler de en aciz ve en zayıf kişilerdir. 

Uçak yolculuğunu yapmışlığınız vardır, bilirsiniz. Uçaklar en hızlı ulaşım aracıdır. 

Uçak taksi modunda yerde bir müddet gittikten sonra, belirli hıza ulaşınca uçar gider.  

Uçakta giderken pencereden dışarı baktığınızda gördüğünüz manzara sürekli değişir. Sanki siz duruyorsunuz da  evler, ağaçlar, yollar, ırmaklar hızla geri geri gidiyor gibi gelir. Aslında duran manzaradır, ilerleyen sizsinizdir. Böylelikle köylerin, şehirlerin önünden, üzerinden geçer gidersiniz. 

Bu sizin ilerlediğinizi ileri doğru gittiğinizi gösterir. 

Şayet baktığınızda hep aynı şeyleri görmüş olsaydınız, manzaranız hiç değişmemiş olsaydı yerinizde saymış olacaktınız. O yüzden  bakış açınızdaki değişim ne kadar hızlı olursa ilerleme de aynı ölçüde hızlı oluyor demektir. 

On yıl, yirmi yıl, kırk yıl önceki şeyleri söylemek, aynı yerde durmak övünülecek bir durum değildir. Sabit fikirli olmak gelişimin önündeki engellerin başında gelmektedir. 

“Herkes aya, siz yaya” tabiri sanırım bu şahısların durumunu özletmek üzere söylenmiştir. 

Değişen aletleri kullanmak da maalesef değişmek anlamına gelmiyor. Adam son model telefon kullanırken çağdaş olurken, telefonda söyledikleri, kullandığı telefonla ne yaptıkları onu nasıl kullandığıyla da çağın çok dışında kalabilmektedir. 

Öyle Avrupa’da Amerika’da yaşamakla da gelişim değişim olmayabiliyor. Lüks marka kıyafetler giyinmekte insanı lüks insan, kaliteli insan yapmayabiliyor. 

Hele hele isimle söylemle de hiç olmuyor bu işler. 

Olgunluğa bakmalı, olgun davranışlara fikri derinliklere bakmalı, icraata bakılmalı.

Devletler bazında düşündüğümüzde de durum aynı. Örneğin İran’ın adı;  İran İslam cumhuriyeti. Gerçekte adına münasip İslam, cumhuriyet, demokrasi, özgürlük var mı ? 

İngiltere’nin adı da Birleşik Krallık. 

Peki İngiltere’de krallık var mı? Krallıkla mı yönetiliyor?

El cevap; isimlerindeki efsunlu sıfatlara bakıp da yanılgıya düşmeyin. 

İran da cumhuriyet, İngiltere’de krallık yok. 

Adamın adı Muhlis. Muhlis; ihlaslı samimi, içi de dışı gibi. Özü sözü bir. Dersin ki ihlaslı samimi bir adam, bana bundan zarar gelmez. Ama adam pek ala sahtekarlık yapabiliyor. Aldanmayın. 

İsmi Emin olan müteahhitten daire aldığınızda emin bir kişiliği olmadığını kazıklandıktan sonra anlamış oluyorsunuz. 

İlk dolandırıldığımda beni dolandıran adamı oto pazarının mescidinde görmüştüm. Ayaklarında abdest için kolaylık sağlayan mest dediğimiz bir ayakkabı vardı. Oradan adamın namazı sürekli kıldığı düşüncesine kapıldım. Güvenip arabasını satın aldım. Çalıntı arabayı bana satıp paramı dolandırdığını polis çevirdiğinde anladım. Üstelik çalıntı araba sahibi olmaktan neredeyse başım belaya girecekti. 

Yani  görüntülere, resimlere, isimlere, isimlerdeki efsunlu anlamlara aldanmayın.  Onlar sizi yanıltmak için gösterilen ilizyonist argümanlar. 

Dikkatli ve rasyonel olmazsanız sizi rahatlıkla kaldırabilirler.   

Bence iki sınıf insan en uzak durulası insanlardır. 

1- Değişime direnen insanlar. 

2- Dışı değişmiş, içi değişmemiş olanlar. 

Gelişmemişliği değiştirmek için önce değişmemişliği değiştirmek gerek. 

H. İbrahim ÇORAKLI 

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.