İnsan, Allah’ın en güzel şekilde yarattığını beyan buyurduğu varlıktır.

Şüphesiz biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.”  (Tin Suresi,4) ayeti, yaratılışa dikkat çeker. Bu ayete dikkatli baktığımızda mükemmel olan yaratılıştır. Bu, insan yaşamının mükemmel olduğu anlamına gelmez. Zira asır suresinde buyurulduğu üzere: “Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.”

İnsan ömrünü nerede, nasıl, ne şekilde ve ne için harcadığına göre ya meleklerden yukarı mertebeye erişir ya da şeytandan daha aşağı bir mahlûk oluverir.

Bunu şöyle izah edebiliriz. İleri teknoloji kullanılarak yüksek kalitede üretilmiş bir akıllı telefon düşünün. Pırıl pırıl parlıyor, gerçekten harikulade, göz kamaştırıyor. Yüksek hızda işlemciye, geniş hafıza belleğine, ileri düzeyde megapixele sahip, kullanışa hazır. Bu mükemmel cihaz sıfır ve elinizde. Kullanmak istediğiniz şeyleri yüklemeye müsait lakin henüz hiçbir aplikasyon yüklenmemiş. Yani her şey elinizin altında, parmaklarınızın ucunda.

Bu güzel cihaza hangi uygulamaları yüklediğiniz ve onu nerelerde kullandığınız cihazın anlamını kat kat artıracaktır. Tersini düşündüğünüzde ise bu eşsiz cihaza gerçekten yazık olacaktır.

Bebeklik, çocukluk, ergenlik, olgunluk ve nihayet yaşlılıkla dünyadaki varlığı ölümle son bulacak olan insanın durumu da aynen böyledir.

Allah’ın en güzel şekilde yarattığı insanın güzel bir insan olması; yaratılış gayesini gerçekleştirmesi ile olacaktır. Aksi takdirde son derece güzel yaratılmış insana çok ama çok yazık olacaktır.

Akıllı telefonu üreten onu ne için ürettiğini ve hangi şartlarda verimli olacağını bildirmektedir. Yine hangi durumlarda bu akıllı cihazın çöp olacağını hatta tehlike saçacağını dikkat ve ikaz işaretleriyle kullanıcıya göstermektedir.

Örneğin işlemciye su girdiğinde çalışmayacağı, ateşe tutulduğunda bataryasının bir bomba gibi patlayacağı ve dolayısıyla zararlı hale geleceği üretici tarafından bildirilmiştir. Dolayısıyla tüm kullanıcıların kullanma kılavuzunu iyi okumaları, anlamaları ve uygulamaları gerekir.

İnsan da tıpkı böyledir. Onu yaratanın ne için yarattığına, varlığını nerede nasıl sürdürmesi gerektiğine bakması gerekir.  Yaratıcının insanın kullanma kılavuzu olarak gönderdiği kutsal kitapları iyi okuması, doğru anlaması ve mutlaka uygulaması gerekir.

Aksi takdirde insan denen mükemmel varlığın akıbeti hüsran olacaktır.

Rabbim kullanım kılavuzumuz olan kitabımızı okumayı, anlamayı ve amel etmeyi cümlemize nasip eylesin.

Amin.

H. İbrahim ÇORAKLI

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.